نظر دادن پلاسکو بازسازی ساختمان اخبار اجتماعی

نظر دادن: پلاسکو بازسازی ساختمان اخبار اجتماعی

گت بلاگز اخبار پزشکی سالمندی و سلامت روان

دنیا در حال پیر شدن است و براین اساس توجه به سلامت روان سالمندان در دنیای امروزی از اهمیت خاصی برخوردار است.

سالمندی و سلامت روان

سالمندی و سلامت روان

عبارات مهم : زندگی

دنیا در حال پیر شدن است و براین اساس توجه به سلامت روان سالمندان در دنیای امروزی از اهمیت خاصی برخوردار است.

سالمندی بیماری نیست بلکه مرحله ای از تناوب زندگی است که پرسشها رشدی خاص خود رادارد، راجع به سلامت روان سالمندان و راهکارهای غنی سازی مباحث مرتبط با سلامت روان و به منظور آگاهی بخشی و توسعه آن میان سالمندان با دکتر شکوه نوابی نژاد، استاد دانشگاه خوارزمی، صورت ماندگار سال ۱۳۸۷ و متخصص در رشته مشاوره خانواده به گفت وگو نشستیم که در ادامه می آید:

سالمندی و سلامت روان

-از نظر سلامت روان، سالمندی و شاخصه هایش را چگونه تعریف می کنید؟

سالمندی مرحله ای از تناوب زندگی انسان است که پرسشها رشدی خاص خود را دارد، فرصتی است که فرد با انباشته ای از خردمندی می تواند تجربیاتش را به نسل های بعد انتقال یافته کند. اریکسون سالمندی را زمانی جهت زایندگی می دانست نه دورانی از یاس و ناامیدی و پیر شدن. سالمندی کم کردن تدریجی عملکرد بعضی از دستگاه های بدن است ولی درعین حال که بسیاری از افراد سالمند توانایی های جسمانی و شناختی خود را تا حد قابل توجهی حفظ می کنند.

دنیا در حال پیر شدن است و براین اساس توجه به سلامت روان سالمندان در دنیای امروزی از اهمیت خاصی برخوردار است.

به طورکلی پیر شدن به معنای پیر شدن سلول های بدن هست، هر سلول دوره عمر مشخصی دارد که عوامل ژنتیکی و محیطی و سبک زندگی فرد در دوره های قبل در آن مؤثرند. با زیاد کردن سن تغییرات ساختمانی در سلول ها رخ می دهد.

تحقیقات نشان می دهد سالمندانی که در دوران جوانی و میانسالی به ورزش، رژیم غذایی سالم، استراحت کافی و مواظبت های پیشگیرانه پزشکی توجه کافی نشان داده اند حالت به هنجار سلامت جسمی، روانی و اجتماعی را زیاد در دوره سالمندی تجربه می کنند.

سالمندی مجموعه ای ارزشمند از توانایی های بالقوه است که اغلب تعادل تازه همراه با نظر های تازه ای نسبت به ارزش های مذهبی و حضوری پیدا می کند که درنتیجه جهت گیری های تازه تری نسبت به پرسشها زندگی به دنبال خواهد داشت. بدون تردید ازآنجایی که پیری همواره با پرسشها عمیق جسمانی و روانی و … همراه است می بایست به صورت مستمر نه تنها بررسی و معاینات پزشکی در حوزه سلامت جسمانی سالمندان انجام شود بلکه در حوزه روان نیز می بایست کارها مورد نیاز پیشگیرانه صورت پذیرد.

سالمندی و سلامت روان

نکته بسیار مهم در نگرش و اصلاح سلامت روان سالمندان ارتباط نزدیک میان آنان و جوانان هست؛ لیکن سالمند سرشار از تجارب یک عمر زندگی تلخ و شیرین است و می تواند به عنوان منبعی ارزشمند جهت جوانان باشد و ترکیب این دو جهت جوان، آموزنده و جهت سالمند مطبوع و لذت بخش هست. سالمند در رابطه با جوانان احساس احترام و ارزشمندی می کند و این حس که او نیز در تعامل با جوان دهنده است برایش تجربه ای مطبوع خواهد بود.

خوشبختانه در فرهنگ غنی و ارزشمند ایرانی و اصول و ارزش های دینی ما تکریم و گرامی داشت و تجلیل از سالمندان بسیار مورد تأکید است و بخشی از وظایف دینی ماست که نسبت به پدر و مادر سالمند و بزرگان فامیل و دوستان؛ عزت و تکریم قائل باشیم.

دنیا در حال پیر شدن است و براین اساس توجه به سلامت روان سالمندان در دنیای امروزی از اهمیت خاصی برخوردار است.

-سبک زندگی سالم در دوران سالمندی از منظر شما و علم روانشناسی چیست؟

یافته های پژوهشی و تحقیقاتی جهت حفظ و ارتقای سلامت روان سالمندان، میانسالان و افرادی که در آستانه ورود به دوران پیری هستند؛ موارد مهم زیر را نشان می دهد:

سالمندی و سلامت روان

ـ رژیم غذایی مناسب، کم کردن نمک و عدم مصرف چربی های جامد و استفاده از همه گروه های غذایی به خاص میوه، سبزیجات تازه و لبنیات، عدم مصرف دخانیات و الکل در دوران سالمندی حائز اهمیت است.

ـ روش زندگی سالم، فعالیت بدنی منظم و عادات درست بهداشتی، خواب و استراحت کافی در شبانه روز می تواند دوران سالمندی سالمی را رقم زند.

ـ روابط اجتماعی با دوستان و خانواده در حفظ و ارتقای روان سالمند بسیار کمک می کند. این گونه روابط موجب می شود تا علائم آلزایمر دیرتر در آنان مشاهده شود. فعالیت های به میل خود اجتماعی و شرکت در گروه های متفاوت با توجه به اوضاع جسمانی آنان نیز توصیه می شود.

ـ کم کردن دلهره و نگرانی راجع به امراض و فوت و صحبت کردن راجع به آن ها با مشاور مورد اطمینان می تواند به کسب آرامش سالمندان کمک کند.

ـ در اوقات فراغت خواندن کتاب های متعدد به خاص جهت فرزندان و نوه ها و قصه گویی، حل جدول و معما در سالم نگه داشتن ذهن کمک می کند و تعریف خاطرات گذشته جهت فرزندان و دیگران باعث تقویت حافظه می شود. باید توجه کرد که از علائم بهداشت روانی خود سالمند نیز آگاه باشد؛ مانند افسردگی، اضطراب و حافظه که بااهمیت ترین آن حافظه است که با گوش دادن به اخبار، رادیو تلویزیون و مرور تصویر های قدیمی جهت یادآوری نام افراد و خاطرات گذشته تأثیر مثبتی دارد.

و در آخر و از همه مهم تر حفظ و تقویت ارتباط های معنوی و مذهبی است که نه تنها باعث کم کردن احساس تنهایی، افسردگی و اضطراب می شود بلکه احساس حمایت و راحتی و آرامش بسیاری را از این طریق می توانند تجربه کنند.

ایسنا

واژه های کلیدی: زندگی | سلامت | سالمند | سالمند | سالمندان | سالمندان | دوران جوانی | دوران سالمندی | روابط اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs